Weryfikacja szczepień w firmie na ryzyko pracodawcy
Obecnie brakuje jednoznacznej podstawy prawnej do uzyskiwania informacji o statusie szczepienia pracowników. Pracodawca nie może więc czuć się bezpiecznie, rozróżniając osoby zaszczepione i niezaszczepione.
W związku z sytuacją epidemiczną pracodawcy każdego dnia stoją przed problemem zorganizowania pracy w sposób efektywny, a jednocześnie bezpieczny dla pracowników, kontrahentów oraz odbiorców ich usług, w tym konsumentów. Jednym z elementów mających zwiększać bezpieczeństwo zdrowotne jest program szczepień przeciwko COVID-19. Niestety obecnie obowiązujące regulacje prawne w obszarze prawa pracy utrudniają pracodawcom możliwość efektywnego wykorzystania szczepień pracowników jako elementu zarządzania organizacją pracy.
Obowiązki dotyczące BHP...
Zgodnie z art. 207 § 1 i 2 kodeksu pracy pracodawca „ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy" i „jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki".
Powyższe normy wyrażone są stanowczo, a ich naruszenie obostrzone jest nawet odpowiedzialnością karną przewidzianą w art. 220 kodeksu karnego w przypadku, gdy dojdzie do – chociażby nieumyślnego – narażenia pracownika „na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu". Mimo to w zakresie przeciwdziałania zachorowaniom na SARS-CoV-2 praktyczne możliwości działania pracodawcy są ograniczone. Wynika to z obowiązujących regulacji w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta